Widok zawartości stron
Widok zawartości stron
Program Dnia Otwartego 2023
Szczegółowy program jest aktualizowany i uzupełniany na bieżąco.
AULA DUŻA A, parter
09:15 – Spotkanie z Przedstawicielami Działu Rekrutacji na Studia (30 minut)
09:45 – OFICJALNE ROZPOCZĘCIE I PRZYWITANIE GOŚCI PRZEZ JM REKTORA
10:00 – WYKŁAD OTWARTY – dr Aleksandra Powierska "Czy można się zaprzyjaźnić z botem? O interakcjach w mediach społecznościowych"
Jak rozpoznać bota lub fake konto? Dlaczego wirtualni influencerzy cieszą się dużą popularnością? I jak często rozmawiamy ze sztuczną inteligencją? Media społecznościowe to obecnie przestrzeń współdziałania aktorów ludzkich i nie-ludzkich. To, kogo w niej spotkamy jest kwestią nie tylko naszych działań, ale także zaawansowanych procesów algorytmicznych odpowiedzialnych za wyświetlanie treści. I chociaż wszystkich tajemnic algorytmów nie odkryjemy, to warto poznawać mieszkańców współczesnych wiosek cyfrowych, by wiedzieć, czy po drugiej stronie jest człowiek, czy bot. A to, wbrew pozorom, wcale nie jest zadaniem łatwym.
dr Aleksandra Powierska – nauczycielka akademicka w Instytucie Sztuk Audiowizualnych, pełnomocniczka dziekan WZiKS ds. promocji, prelegentka podczas licznych konferencji naukowych i branżowych (występowała m.in. na Uniwersytecie Oksfordzkim czy w Berlinie prowadząc warsztaty u boku specjalistów z Amnesty International i Komisji Europejskiej), autorka książki "Polajkować TV. Telewizja i media społecznościowe", specjalizuje się w badaniach mediów społecznościowych.
11:00 – WYKŁAD OTWARTY - prof. dr hab. Piotr Cyganik "Memrystor, sztuczna inteligencja i pies Pawłowa"
Memrystor to jeden z elementów elektroniki, nazywany też sztuczną synapsą. Memrystor dzięki swoim właściwościom, będzie miał rewolucyjny wpływ na rozwój współczesnej nauki i techniki umożliwiający tworzenie wydajnych, inspirowanych biologicznie, układów elektronicznych niezbędnych do rozwoju sztucznej inteligencji (AI).
prof. dr hab. Piotr Cyganik - otrzymał tytuł doktora fizyki na Uniwersytecie Jagiellońskim w roku 2002. W ramach swojego stażu podoktorskiego spędził prawie cztery lata za granicą pracując najpierw na Uniwersytecie St.Andrews University w Szkocji jako stypendysta Leverhulme Trust a następnie jako stypendysta Fundacji Alexandra von Humboldta na Ruhr-Universität Bochum w Niemczech. W roku 2005 otrzymał pozycję adiunkta na swojej alma mater gdzie obecnie jest profesorem fizyki w Zakładzie Fizyki Nanostruktur i Nanotechnologii. Wraz z grupą swoich doktorantów i magistrantów zajmuje się analizą struktury i właściwości monowarstw organicznych (Self-Assembled Monolayers, SAMs) powstających na podłożach metali i tlenków metali. W swoich eksperymentach wykorzystuje kombinację technik mikroskopowych, spektroskopowych i spektrometrycznych oraz współpracuje z innymi grupami z USA (Harvard University) i Europy (Universität Heidelberg, Imperial College London, Friedrich-Schiller-Universität Jena, Technische Universität Graz). Jest współautorem około 60 prac z tego obszaru badań, które były cytowane ponad 2100 razy. W wolnym czasie podróżuje oraz uprawia pływanie długodystansowe i kajakarstwo.
12:15 – Wydarzenie towarzyszące "Wkręć się w Kopernika"
Kim dla młodych jest Mikołaj Kopernik? Czy tylko i wyłącznie postacią historyczną z podręczników, czy może bohaterem rozpalającym wyobraźnię - naukowcem i rewolucjonistą, w ślady którego warto pójść? O tym przekonacie się podczas wydarzenia "Wkręć się w Kopernika", w trakcie którego młodzież zaprezentuje najsłynniejszego studenta naszej Alma Mater.
W programie znajdziecie także:
PUNKT INFORMACYJNO-REKRUTACYJNY (Hall, parter) – przedstawiciele Działu Rekrutacji na Studia odpowiedzialnego za rekrutację w Uniwersytecie Jagiellońskim będą do Waszej dyspozycji – odpowiedzą na wszystkie pytania związane z rekrutacją na studia, udzielą informacji o zasadach kwalifikacji, limitach przyjęć, harmonogramie rekrutacji, sposobie rejestracji na studia i na temat uwzględniania osiągnięć w olimpiadach ogólnopolskich i konkursach. Dodatkowe spotkania z przedstawicielami Działu Rekrutacji na Studia - 9:15 oraz 13:00.
STOISKA 16 WYDZIAŁÓW (Sala Wystawowa, II piętro) - to tutaj będzie można bezpośrednio porozmawiać ze studentami i pracownikami naukowymi, zapoznać się z ofertą edukacyjną Wydziałów!
STOISKA ORGANIZACJI STUDENCKICH I JEDNOSTEK UJ (sala seminaryjna) – bo studiowanie, to nie tylko nauka i czas spędzony w aulach wykładowych. Kultura, zdrowie i rekreacja, rozwijanie pasji – w jednym miejscu będziecie mogli zapoznać się z bogatą ofertą, jaką UJ ma dla Was w czasie odpoczynku od nauki.
PREZENTACJE WYDZIAŁÓW – uzupełnieniem spotkań przy stoiskach wydziałowych będą prezentacje poszczególnych Wydziałów w formie prezentacji multimedialnych, filmów, dyskusji...
AULA DUŻA B, parter
09:00 – Wydział Prawa i Administracji (20 minut)
09:30 – Wydział Filologiczny (20 minut)
10:00 – Wydział Chemii (20 minut)
10:30 – Wydział Lekarski (20 minut)
11:00 – Spotkanie z Samorządem Studentów
12:00 – Wydział Prawa i Administracji (20 minut)
12:30 – Wydział Filologiczny (20 minut)
13:00 – Spotkanie z Przedstawicielami Działu Rekrutacji na Studia (30 minut)
AULA ŚREDNIA A, parter
09:00 – Wydział Nauk o Zdrowiu (20 minut)
09:30 – Wydział Historyczny (20 minut)
10:00 – Wydział Filozoficzny (20 minut)
10:30 – Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej (20 minut)
11:00 – Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej (20 minut)
11:30 – Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych (20 minut)
12:00 – Wydział Farmaceutyczny (20 minut)
13:00 – Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej (20 minut)
13:30 – Wydział Chemii (20 minut)
14:00 – Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii (20 minut)
AULA ŚREDNIA B, parter
09:00 – Wydział Geografii i Geologii (20 minut)
09:30 – Wydział Matematyki i Informatyki (20 minut)
10:00 – Wydział Polonistyki (20 minut)
10:30 – Wydział Biologii (20 minut)
11:00 – Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii (20 minut)
11:30 – Wydział Filozoficzny (20 minut)
12:00 – Wydział Lekarski (20 minut)
12:30 – Wydział Nauk o Zdrowiu (20 minut)
13:00 – Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych (20 minut)
13:30 – Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej (20 minut)
14:00 – Wydział Historyczny (20 minut)
AULA MAŁA, parter
11:00 – Biuro Karier – Znajdź swoją ścieżkę rozwoju zawodowego
11:30 – Oferta stypendialna Uniwersytetu Jagiellońskiego, czyli słów kilka o Stypendium UJ i nie tylko
12:00 – Międzywydziałowe Studia Matematyczno-Przyrodnicze (20 minut)
12:30 – Międzywydziałowe Indywidualne Studia Humanistyczne (20 minut)
DODATKOWE WYDARZENIA NA WYDZIAŁACH
WYDZIAŁ POLONISTYKI zaprasza na oprowadzanie po budynkach Wydziału (ul. Gołębia 14-20 i Grodzka 64). Uczestnicy spaceru wejdą do historycznych budynków uniwersyteckich w samym centrum Krakowa, zobaczą, jak wygląda dzień studenta Wydziału, poznają naukowców i przedstawicieli kół naukowych, którzy opowiedzą, jak różnymi tematami interesuje się współczesna polonistyka.
W programie: spotkania informacyjne dla przyszłych studentów kierunków prowadzonych przez Wydział i dodatkowe niespodzianki.
Początek: godz. 11:00 (zbiórka pod Auditorium Maximum UJ).
WYDZIAŁ NAUK O ZDROWIU UJ CM - Dzień Otwarty Wydziału odbywa się w trzech lokalizacjach: budynku głównym Wydziału, budynku Studium Wychowania i Sportu UJ CM oraz unikatowym Centrum Innowacyjnej Edukacji Medycznej (CIEM). Proponujemy ciekawe wykłady i pokazy z różnych specjalności w dziedzinie nauk o zdrowiu: pielęgniarstwa, położnictwa, fizjoterapii, elektroradiologii, ratownictwa medycznego, zdrowia publicznego i zarządzania w ochronie zdrowia oraz spotkania z społecznością akademicką. Szczegóły Dnia Otwartego Wydziału Nauk o Zdrowiu UJ CM >>
WYDZIAŁ FILOLOGICZY pojawi się w Auditorium Maximum ze swoim stoiskiem informacyjnym, gdzie będzie można dowiedzieć się szczegółów na temat studiów filologicznych i przekładoznawczych. W tym punkcie będą dyżurować zarówno prowadzący zajęcia jak i studenci.
Jednocześnie w innych lokalizacjach odbywać się będą zajęcia i warsztaty zorganizowane przez studentów i wykładowców z wydziału:
Instytut Filologii Słowiańskiej, przy Ingardena 3 >>
Katedra Przekładoznawstwa, przy Czapskich 4 >>
Wszystkie inne wykłady/warsztaty w programie naszego wydziału odbywają się w budynku Collegium Paderevianum B. Szczegóły w programie Dnia Otwartego Wydziału Filologicznego >>